Karate 1 Series A Slazburg 2018

První březnový víkend se konalo další kolo světové ligy karate v rakouském Salzburgu. Turnaje se zúčastnilo 1476 závodníků z 85 států světa. Z olympijského výběru se zde zúčastnili závodníci Adriana Crhonková, Tomáš Gabriel, Dominik Bartuška, Matěj Říha, Monika Burgerová, Dominika Šabová, Veronika Mišková a Matteo Tamborlani. Tohoto turnaje se rovněž zúčastnili závodníci Českého národního týmu a to Lucie Veithová, Tomáš Hermann, Aneta Růžičková, Jiří Krych, Barbora Lacinová, Petr Kubička a Lukáš Janda

V disciplíně kata ženy startovalo celkem 175 závodnic a naše závodnice si vedli následovně. Barbora Lacinová porazila v 1. kole italskou závodnici 5:0, ve 2. kole podlehla závodnici z Thajska 0:5. Dominika Šabová nastoupila v 1. kole proti závodnici z Polska, kterou porazila 3:2, ve 2. kole již nestačila na důraznou závodnici z Itálie a podlehla ji 1:4. Právě tvrdost a důraz chyběl Dominice k cestě do dalšího kola. Veronika Mišková porazila v 1. kole závodnici z Francie 5:0, ve 2. kole podlehla italské závodnici 0:5. Veronika předvedla stabilní výkon, který ale bohužel na italskou závodnici v ten den nestačil.

V disciplíně kata muži startovalo 224 závodníků. Pro Lukáše Jandu to byl první start od jeho zranění pravého lokte. Lukáš podlehl v 1. kole 1:4 závodníkovi z USA. Pro Lukáše bude nezbytné upravit tréninkový plán, aby zapracoval na své fyzické kondici a celkovém bojovém projevu. Dominik Bartuška, Matteo Tamborlani a Matěj Říha jsou velké naděje českého týmu a všichni tři poukazují každým turnajem na vzestup své závodní formy. Dominik v 1. kole porazil domácího závodníka přesvědčivě 5:0, ve 2. kole podlehl 0:5 závodníkovi z USA. Matteo Tamborlani v 1. kole porazil 3:2 závodníka z Portugalska. Ve 2. kole nastoupil proti Německému závodníkovi, na kterého už bohužel nestačil. Nejdále se probojoval Matěj Říha, který po výsledcích 5:0 USA, 3:2 GER, 0:5 JAP, postoupil do bojů o bronzovou medaili. Bohužel hned v 1. kole repasáže podlehl Kazachstánskému závodníkovi 1:4 a obsadil tak celkové 13. místo.

V disciplíně kumite ženy do 68 kg na sebe upozornila svými výkony Aneta Růžičková. V 1. kole porazila Italskou závodnici. Ve 2. kole nastoupila proti zkušené Lotyšské závodnici, kterou po vyrovnaném zápase porazila bodem v poslední vteřině. Následně ve 3. kole podlehla těsně závodnici z Venezuely 1:2. U Anety je vidět velké zlepšení hlavě v důrazu techniky a v trpělivosti při zápase.

V kategorii kumite ženy do 61 kg nastoupila nejzkušenější závodnice Lucie Veithová, u které je vidět rapidní vzestup výkonnosti. V 1. kole si Lucie Veithová změřila síly s Japonkou. Lucka předvedla obdivuhodný výkon a i přes vážné zranění v obličejí (rozstřené obočí), které jí způsobila Japonská závodnice nekontrolovanou technikou, dokázala Lucie zvítězit 2:0 Ve 2. kole porazila závodnici z Kosova 4:1, následně ve 3. kole  svedla souboj s několikanásobnou medailistkou z ME a MS z Ukrajiny, bohužel ani přes maximální úsilí nedokázala Lucka nasbírat více bodů než její soupeřka a konečný výsledek 1:5 hovořil ve prospěch Ukrajinky.

V kumite ženy do 50 kg nastoupila Adriana Crhonková, která právě v loňském roce zde v Salzburgu vybojovala bronzovou medaili. Tentokrát se proti Adrianě postavila hned v 1. kole úřadující mistryně Evropy z Ukrajiny. Taktika boje byla stanovena jasně, těžit z pohybu a využívat chyb soupeřky. Nicméně Adriana hned na začátku zápasu nešťastně inkasovala bod na hlavu a musela dotahovat jednobodovou ztrátu. V průběhu zápasu začala Adriana přebírat iniciativu na svou stranu a kopem na střední pásmo otočila skóre na 2:1. Bohužel ke konci zápasu zkušená Ukrajinská závodnice vyrovnala a vzhledem tomu, že bodovala jako první měla výhodu Senchu (první tzv. zlatý bod) zvítězila.

V kumite muži do 67 kg nastoupil Tomáš Gabriel. Tomáš nastoupil proti závodníkovi z Kosova, kterému podlehl 1:5. Tomáši se nepodařilo předvést svůj optimální výkon a i přes zjevné zvýšení své fyzické kondice bude muset pracovat na dalších složkách tréninku.

V poslední den turnaje nastoupili do bojů o medaile Monika Burgerová, Tomáš Hermann, Petr Kubička a Jiří Krych.

Monika v kategorii kumite ženy do 55 kg v 1. kole nastoupila proti závodnici z Bosny, které podlehla výrazným rozdílem 0:5. Monika neměla svůj den a ani přes veškeré úsilí se nedokázala prosadit.

Tomáš Hermann bojoval v kategorii kumite muži nad 84 kg. Tomáš nastoupil v 1. kole proti závodníkovi z Egypta. Taktikou zápasu bylo spoléhat na svou obranu a při přechodu do útoku být důraznější než jeho soupeř. Tomáš dokázal kontrolovat útoky svého soupeře, nicméně ke konci zápasu inkasoval a 3 bodovou ztrátu již nestačil dohnat. Tomáš v současné době musí zapracovat na zlepšení svého rychlostního potenciálu.

V kategorii kumite muži do 84 kg nastoupili hned dva čeští závodníci Jiří Krych a Petr Kubička. Petr Kubička nastoupil v 1. kole proti Slovinci, kterému podlehl 8:5. Petr trochu prospal začátek zápasu a i když druhá polovina zápasu patřila právě jemu, tak se mu nepodařilo skóre otočit.

Jirka Krych si potaktické stránce počínal velmi dobře. V jednotlivých kolech porazil závodníka z Černé hory 2:0, poté Portugalce 1:1 (na Senchu). Ve 3. kole nastoupil proti Srbskému závodníkovi, kterému nešťastně podlehl, kdy nedokázal udržet koncentraci po celou dobu zápasu a zbytečně inkasoval a prohrál 2:4.

 

Autor článku: Bc. Miroslav Hýsek a Iva Keslová