WKF Camp a Cup UMAG + Olympic Games Qualification Tournament

Na začátku prázdnin se chorvatský Umag stal centrem mládežnického WKF karate a nechyběl zde ani český národní tým.

Část 1 – YOUTH OLYMPIC GAMES 2018 QUALIFICATION TOURNAMENT

Celý program začal ve velkém stylu, a to historicky první olympijskou událostí světového karate. V pátek 29. 6. a v sobotu 30. 6. se konal kvalifikační turnaj pro juniory na Youth Olympic Games 2018 v Buenos Aires. Do každé olympijské hmotnostní kategorie mohl stát nominovat 1 závodníka a české barvy tedy hájili: Filip Černík (junioři nad 68kg), Ján Matejka (junioři do 68kg), Martina Šáchová (juniorky nad 59kg), Nela Osouchová (juniorky do 59kg) a Veronika Konášová (juniorky do 53kg). V první fázi soutěžili všichni systémem všechno nebo nic, protože nominaci získali pouze 2 nejlepší z každé váhy a repasáž se vůbec nekonala. První den se našim příliš nedařilo, ale ve druhé fázi se přizpůsobili atmosféře závodu mnohem lépe a všichni zaznamenali veliký progres ve všech oblastech, a především v bojovnosti. Nejvýraznější výsledek české výpravy vybojovala Martina Šáchová v kategorii juniorek nad 59kg (1. kolo výhra 1:0 s COL, 2. kolo výhra s BIH 3:1, 3. kolo výhra s CAN 7:5 a 4. kolo prohra 4:2 s domácí CRO). Díky patří Jánu Matejkovi (1. kolo výhra s TUN 3:2, 2. kolo prohra 2:0 s KSA), Filipu Černíkovi (1. kolo výhra 3:2 s MEX, 2. kolo prohra s POL na senchu za stavu 2:2), Veronice Konášové (1. kolo výhra 2:0 nad JOR, 2. Kolo prohra na hantei za stavu 0:0 s finalistkou z UZB) a Nele Osouchové (prohra s ITA 0:2).

Část 2 – WKF CAMP

Od 2. do 4. července probíhali tréninky pod nejlepšími karatisty světa. Disciplíně kata se věnovali Sandra Sanchez (ESP), Luca  Valdesi (ITA) a Antonio Diaz (VEN). O tréninky kumite se postarali Ivan Leal (ESP), Davide Benetello (ITA), Stanislav Horuna (UKR), Junior Lefevre (BEL) a Predrag Stojadinov (SRB). Naši závodníci s nimi absolvovali 10 hodin za 3 dny a načerpali tak novou motivaci a inspiraci do své přípravy.

Část 3 – K1 YOUTH LEAGUE

Závěr výjezdu patřil K1 Youth League. Zde startoval výběr na olympijskou kvalifikaci i ostatní junioři a dorostenci. Někteří čeští závodníci zde startovali i za své domovské kluby. Na všech závodních byl vidět veliký posun v mentalitě a pojetí závodu. I když do kýžené medaile chybělo jen trošku štěstí, zanechali Češi v Umagu výraznou stopu a bojovali o každý bod až do poledního jame.

Nejvýraznější byl nedělní výkon Filipa Černíka (junioři do 76kg), který prohrál až o postup do finále a cestou porazil i stávajícího vícemistra Evropy MC Carthyho (4:0 CRO, 3:2 BIH, 2:0 AUT, 7:1 IRL, 0:1 BIH). V boji o medaili se bohužel nezadařilo, a i přes velikou bojovnost a odhodlání se nepodařilo Fílovi bronz získat a obsadil 5. místo (2:5 GRE).

Do bojů o medaile zasáhl i Petr Podrábský (junioři do 68kg), který se probojoval skrz závodníky z CHIL (0:1) a HKG (2:3). Po prohře s příštím finalistou z Kosova čekala Petra repasáž, kde musel bojovat jak se Srbem, tak i s panelem rozhodčích. Za stavu 0:1 pro srbskou stranu, tak Petr získal 9. místo.

Ve stejné váhové kategorii startoval i Ján Matejka, který v prvním kole porazil ITA 8:0, v kole druhém však těsně prohrál (1:1 SRB).

Dalšími našimi želízky v ohni byli:

Průchová Adéla (dorostenky do 54kg): výhra 1:1 ENG, 9:3 ITA, prohra ve 3. Kole 2:0 s FRA

Matejka Jakub (junioři do 76kg): prohra 1:5 s RUS, a v repasáži 0:1 s ITA

S novými pravidly kata, které byly testovány na dorosteneckých a juniorských kategoriích, si poradil i Vacek Tomáš (kata dorostenci), kdy postoupil do 2. Kola. Bodový koeficient na postup mezi nejlepších 16 mu o několik setin nestačil.

Mnoho Čechů hájilo trikoloru za svůj domovský oddíl. Nejvýraznějších výkon mezi těmito závodníky zaznamenal Matěj Říha (kata U21), který na WKF cupu (mimo K1 Youth League) obsadil 5. místo.